Zbliża się moja 40-stka. Czy czeka mnie kryzys?

Zbliża się moja 40-stka. Czy czeka mnie kryzys?

Ludzie się rodzą. Najpierw przechodzą przez etapy dzieciństwa, potem młodości. W końcu przestają być młodzi i zaczynają dojrzewać. Ogólnie rzecz biorąc, wiek dojrzały rozumiany jest jako ten, który zaczyna się pomiędzy 40-tym a 60-tym rokiem życia. We współczesnym społeczeństwie i kulturze, czterdziestolatek jest często postrzegany jako człowiek, któremu nagle życie się zawali, zwariuje albo coś mu “odbije”. Ogólnie: katastrofa.

Nauka uczenia się

Nauka uczenia się

Wydawałoby się proste. Biorę książkę lub zeszyt i zasiadam do nauki. Uczę się. Dwie, trzy godziny a nawet cały dzień i mam wrażenie, że nic nie umiem. Dni uciekają. Jest coraz bliżej do sprawdzianu, a ja jestem zmęczony, zdenerwowany, nic mi się już nie chce. Mam wrażenie, że moja głowa nie przyswaja już żadnej wiedzy.

Mapa miłości (Lovemap)

Mapa miłości (Lovemap)

Czy każdy z nas posiada wzorzec idealnego partnera i kochanka? Czy prawda jest, ze od najmłodszych lat kształtuje się „rysopis” naszej wymarzonej osoby, która chcielibyśmy spędzić resztę życia?. Czy książę z bajki istnieje? I czy Kopciuszek to ideał kobiety?

Jak poradzić sobie z wakacyjną pustką?

Jak poradzić sobie z wakacyjną pustką?

Wakacje to czas, który z reguły zawsze kojarzy się z odpoczynkiem, rodziną, radością i wspólnie spędzonym czasem gdzieś daleko od domu, w uroczym miejscu. Dla większości, dni urlopu sa wyczekiwane prawie przez cały rok.. Uwielbiamy te gonitwy w poszukiwaniu ofert last minute, przeglądaniu katalogów wakacyjnych, odświeżamy garderobę i poświęcamy więcej czasu na upiększaniu naszego wizerunku. Wszystko po to, aby wyjechać i odciąć się od rzeczywistości, zebrać myśli, naładować spożyta energie i odpocząć. Wakacje to tez czas na odnowienie starych znajomości i na nacieszenie się z pobytu bliskimi.

Samotność na emigracji

Samotność na emigracji

Każdy z nas pragnie być szczęśliwy. Marzymy o perfekcyjnym życiu, w którym nie brakuje nam pieniędzy, w którym wszystkie nasze plany spełniają się w mgnieniu oka, gdzie nie ma smutków ani chorób. Zdrowia, szczęścia i pomyślności życzy nam rodzina, znajomi i przyjaciele przy każdej okazji. I oczywiście my sami marzymy o tym, aby to wszystko, czego nam życzą najbliżsi spełniło się jak najszybciej.

Czy korzystanie z pomocy psychologa na emigracji to wstyd?

Czy korzystanie z pomocy psychologa na emigracji to wstyd?

Podjąłeś decyzję o wyjeździe za granicę. Wizja zamieszkania w nowym kraju była piękna i bezproblemowa. Jednak po jakimś czasie przebywania na obczyźnie okazało się, że życie nie do końca ułożyło się tak, jak je sobie zaplanowałeś. Rozczarowanie spowodowało niezadowolenie, smutek, strach – a to już pierwszy krok do depresji. Problemy narastają, a ty nie śpisz, nie jesz, zadręczasz się. Chętnie wypłakałbyś się na czyimś ramieniu, ale nie masz tutaj nikogo bliskiego, z kim mógłbyś porozmawiać. Najchętniej udałbyś się do psychologa i poprosił o specjalistyczną pomoc, ale z jednej strony się wstydzisz, a z drugiej dochodzisz do wniosku, że Twoja znajomość języka nie jest na tyle wystarczająca, aby skorzystać z usług bezpośrednio w gabinecie psychoterapeutycznym.

Proces adaptacji w nowym kraju.

Proces adaptacji w nowym kraju.

W mojej pracy psychologa na emigracji, od lat spotykam sie z pytaniami o proces adaptacji w nowym kraju. Większość rodzin zostawia praktycznie cały dorobek życia, rodzinę, przyjaciół, i staje przed nowym wyzwaniem w poszukiwaniu nowego domu. Domu, który często oddalony jest tysiące kilometrów od rodzinnego gniazda. Kiedy rozmawiam z ludźmi i pytam, w jaki sposób odnaleźli się na emigracji, opowiadają oni swoją historię i praktycznie każda z nich, choć tak różna, ma wiele ze sobą wspólnego.