Czy korzystanie z pomocy psychologa na emigracji to wstyd?

Czy korzystanie z pomocy psychologa na emigracji to wstyd?

Podjąłeś decyzję o wyjeździe za granicę. Wizja zamieszkania w nowym kraju była piękna i bezproblemowa. Jednak po jakimś czasie przebywania na obczyźnie okazało się, że życie nie do końca ułożyło się tak, jak je sobie zaplanowałeś. Rozczarowanie spowodowało niezadowolenie, smutek, strach – a to już pierwszy krok do depresji. Problemy narastają, a ty nie śpisz, nie jesz, zadręczasz się. Chętnie wypłakałbyś się na czyimś ramieniu, ale nie masz tutaj nikogo bliskiego, z kim mógłbyś porozmawiać. Najchętniej udałbyś się do psychologa i poprosił o specjalistyczną pomoc, ale z jednej strony się wstydzisz, a z drugiej dochodzisz do wniosku, że Twoja znajomość języka nie jest na tyle wystarczająca, aby skorzystać z usług bezpośrednio w gabinecie psychoterapeutycznym.

Terapia face to face byłaby w tym przypadku najlepszym rozwiązaniem dla ciebie, ale co zrobić jak to praktycznie niemożliwe z braku znajomości języka lub innych przeciwności? Skuteczną alternatywą może okazać się dla ciebie poradnictwo psychologiczne online. Ta opcja pozwoli Ci przezwyciężyć wstyd,  i co najważniejsze, otrzymasz pomoc jakiej potrzebujesz, siedząc sobie wygodnie na swoim fotelu i w swoim domu.

Zanim ci opowiem jak funkcjonują sesje on-line wyjaśnię, że w naszym społeczeństwie nadal istnieje wiele mitów odnośnie zawodu psychologa, i jeszcze więcej kompleksów powoduje samo pójcie do gabinetu terapeutycznego. Ludzie tak naprawdę się boją. Ale czego? Psychologa? Nie. Boimy się tego, co powiedzą inni kiedy się dowiedzą, że uczęszczamy na sesje terapeutyczne. Boimy się, że zostaniemy uznani za chorych psychicznie, za wariatów, za niezrównoważonych emocjonalnie. Boimy się, że będą nas wytykać palcami. I ten irracjonalny strach przed innymi, powoduje, że my sami, nasze samopoczucie i nasze emocje spływają na ostatni plan. Próbujemy sami zamaskować to, jak się naprawdę czujemy. Ukrywamy się po kontach. Często płaczemy w samotności. A najgorzej jest, kiedy próbujemy przytulić głowę do poduszki, a myśli nie przestają się kłębić i kłębić…Tak, tak. Poduszka wie wszystko!

Zapewniam was, że czasami naprawdę nie jest łatwo samemu poradzić sobie z problemami. Zwłaszcza na emigracji, kiedy to często jesteśmy tutaj sami, bez przyjaciół i rodziny. Szukanie pomocy u innych, to nie oznaka słabości. Wręcz przeciwnie! To oznaka, że jesteś dojrzały, inteligentny, i że umiesz zadbać o swoje zdrowie. Jeśli jednak wciąż patrzysz na opinie innych, to warto by było podjąć pierwsze kroki ku zmianie.

Tak jak już zaznaczyłam na wstępie, poradnictwo drogą internetową jest szczególnie przydatne, kiedy mieszkasz na emigracji. Tutaj już nikt ciebie nie zna. Nikt nie będzie szeptał za twoimi plecami. Będziesz czuł się bardziej komfortowo i pewnie, rozmawiając z psychologiem „na odległość”.

Czym jest konsultacja psychologiczna drogą internetową?

Psychologiczna konsultacja za pośrednictwem internetu jest nową formą opieki psychicznej, która pojawiła się wraz z nadejściem nowych technologii. Jej podstawy pochodzą z psychologii i tradycyjnej psychiatrii, która zmienia swój kształt, dostosowania i przekształca je zgodnie z potrzebami indywidualnymi i charakterem konsultacyjnym na odległość. Tego rodzaju konsultacja, wymaga wstępnej oceny pacjenta, która następnie pozwala projektować najbardziej odpowiednią interwencję psychologiczną.

Psychologiczna pomoc przez telefon lub internet może być bardzo użyteczna w przypadkach, w których wymagane jest pewnego rodzaju doradztwo psychologiczne, wsparcie psychologiczne i orientacja psychologiczna w konkretnym czasie i w konkretnej sytuacji. Nie jest jednak typową terapią. Aby spełniła kryteria prawdziwej terapii, konieczny jest kontakt osobisty z psychologiem w gabinecie. Niemniej jednak, sesje on-line mogą być także bardzo użyteczne, jako kontynuacja procesu terapeutycznego, który został już wcześniej zainicjowany, na przykład, gdy pacjent zmienił miejsce zamieszkania, wyjechał za granice można konsultować go drogą on-line.

 

Zalety i wady konsultacji i terapii psychologicznej on-line

Konsultacja psychologiczna za pośrednictwem internetu przedstawia szereg zalet w porównaniu z tradycyjną opieką psychologiczną:

  1. Wyeliminowanie barier geograficznych i związanych z tym trudności przemieszczenia się, a zarazem możliwość dostępu do opieki psychologicznej w każdym momencie, bez względu na to, gdzie się przebywa.
  2. W innych przypadkach, w których mamy do czynienia z ograniczeniami fizycznymi, które nie pozwalają osobiście dostać się do psychologa.
  3. Taka konsultacja pozwala na pomoc specjalisty, szybko i bez względu na uniedogodnienia.Uporanie się ze wstydem, strachem przed opinią publiczną.
  4. Poczucie bezpieczeństwa i totalna dyskrecja.

 

Ograniczenia:

  1. Taka pomoc psychologiczne jest zależna od problematyki oraz pacjentów. Istnieją poważne przypadki, w których na przykład, pacjent może być niezdolny do takiej interwencji lub może stwarzać zagrożenie dla siebie lub dla innych osób. W takich sytuacjach zawsze zaleca się osobiste spotkania z terapeutą i ocenę wariantów sytuacji, a nawet, jeśli istnieje potrzeba użycia usług ambulatoryjnych lub szpitalnych.
  2. W dzisiejszych czasach internet to najskuteczniejsza forma dostępu do różnego typu informacji. W internacie można znaleźć wszystko, ale także należy mieć na uwadze, że świat wirtualny nie zawsze gwarantuje wysoką jakość informacji i usług. Dlatego, tak ważna jest dokładna analiza oferowanego produktu, do którego zalicza się również sesje psychologiczne on-line. Zawsze należy sprawdzić ze szczegółami, z kim mamy do czynienia, poprosić o informacje dotyczące danych osobowych, danych gabinetu i oczywiście stopnie kwalifikacji do prowadzenia poradnictwa psychologicznego.

 

Podsumowanie

Mam nadzieje, że z tą małą dawka informacji udało mi się Wam przybliżyć sposób funkcjonowania psychologii w sieci, i zachęcić was do tego, abyście dbali o siebie. Jak nie wy sami, to, kto? Strach, wstyd, a czasami zwykła niewiedza prowadzą do tego, że stronimy od poszukiwania pomocy psychologicznej. A nie powinniśmy. Zdrowie psychiczne jest tak samo ważne jak zdrowie fizyczne i należy o nie dbać. Im wcześniej dojrzejemy do takiej decyzji, tym szybciej znajdziemy sposób na rozwiązanie naszych problemów. Psycholog, Psycholog on-line, to osoba, która oczywiście nie ma magicznej różdżki i nie rozwiąże problemów za nas, ale pomoże nam spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy, i na pewno wspólnie uda się wam odnaleźć drogę do satysfakcjonujących zmian. Tak, jak kiedyś powiedział Nisargadatta Maharaj, z którym absolutnie się zgadzam: „Nie zmieniając biegu wypadków możesz zmienić swoje nastawienie do nich, a tak naprawdę tylko o to chodzi”.

 

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.