Jak przezwyciężyć lęk, panikę i agorafobię – Część druga

Jak przezwyciężyć lęk, panikę i agorafobię – Część druga

Strach i ludzie

Kobieta cierpiąca na agorafobię nigdy nie odkłada swojej torebki. W niej zawiera się jej tożsamość i poczucie bezpieczeństwa.

W tej torebce można znaleźć wszystko, co mogłoby być potrzebne, aby “przeżyć”: ibuprom, aspirina w razie bólu głowy, parasolka w razie deszczu, rękawiczki w razie zimna, krem, perfumy, błyszczyk do ust, długopis, zeszyt, telefon, książka i wiele innych rzeczy. Damska torebka nigdy nie jest pusta. Im większa, tym więcej może pomieścić. Trzeba być zabezpieczonym przed strachem. Przecież nigdy nie wiadomo, co i gdzie może nam się przydać. Torebka jest zależnością. Parasolka jest zależnością. Telefon i wszystkie inny przedmioty, bez których nie możemy wyjść z domu.

Twierdzą strachu jest potężna, a swoich więźniów trzyma w żelaznym uścisku.

Istnieją również inne rodzaje zależności. Osoby, które cierpią na strach przed środkami komunikacji, uzależnione są od innych ludzi. Osoby, które zmagają się, że strachem przed ludźmi, nie wychodzą z domu, nie potrafią jeść w miejscach publicznych, czekają i chowają się po klatkach schodowych, po to, aby nie minąć się z nikim schodząc po zakupy.

Agorafobię przepełnia ogromna pustka. Uczucie osamotnienia i bezradności. Ogólnie wszystko przeżywa się jakby w odizolowanym świecie,pełnym wątpliwości i napięcia. Stres jest wszędzie. Wszystko to zabija spontaniczność, motywację i zapał do robienia czegokolwiek. Nie można podróżować, czy spacerować spokojnie po parku. Nie można wyjść do kina, ani na koncert. Nie można nawet odwiedzić rodziny.

Osoba cierpiąca na strach – ciągle odmawia. Ciągle mówi – nie. Nie dlatego, że nie chce, ale dlatego, że wydaje jej się, że po prostu nie może. Z czasem zamyka się tak bardzo w sobie, że jedyne bezpieczne miejsce jakim dysponuje, jest dom. Praktycznie z niego nie wychodzi. Do tego wszystkiego przychodzi poczucie winy, brak wiary w siebie, ogromna frustracja i stały niepokój. Niemniej jednak, jest coś, co bardzo charakteryzuje osoby zmagające się z agorafobią. Mianowicie – duma. To poczucie godności i własnej wartości chroni je przed całkowitym ugięciem się przed strachem.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.