Myśli samobójcze u dzieci i nastolatków

Kiedy powinniśmy zareagować ze szczególną troską?

Dzieci 5-10 lat

Czasami słyszymy u dzieci wyrażenia typu: “chcę umrzeć”, “życie jest okropne”, czy “lepiej by było, gdybym zniknął na zawsze”. Dlaczego dzieci mówią takie rzeczy? Są tak naprawdę świadome znaczenia tych słów?

Kiedy takie zdania padają u dzieci poniżej dziesięciu lat, raczej chodzi tutaj o zwrócenie na siebie uwagi. Maluchy wkładają całą swoją energię w wyrażania swoich uczuć i często powtarzają słowa, które wcześniej słyszały na przykład w telewizji, albo u dorosłych.

Aby upewnić się jednak w przekonaniu, że dziecko nie mówi poważnie o swoich zamiarach, należy zwrócić uwagę inne symptomy, takie jak: izolacja od rodziny i rówieśników, smutek, rozdrażnienie, płacz, wybuchowość, brak zainteresowania nauką lub zabawą. Depresja u dzieci jest w ostatnich czasach jest prawdziwą epidemią. Niby wszyscy o niej słyszeli, ale jakby nadal trudno jest o niej mówić.

Prawdą jest fakt, że kiedy słyszymy z ust dziecka, że chce umrzeć, pojawia się przysłowiowa gęsia skóra i ogarnia nas przerażenie. Ale nie popadajmy w panikę! U małych dzieci mogą wystąpić myśli samobójcze, ale z reguły nie mają potwierdzenia ze szczegółowym planem działania (kiedy i w jaki sposób mogą odebrać sobie życie).

Dorastające dzieci

Sytuacja zmienia się u nastolatków. Okres dojrzewania, to burza hormonów i praktycznie każda zmiana jest odczuwalna nie tylko przez dziecko. Rodzice bardzo dobrze mogą zaobserwować jak intensywnie zmieniają się ich pociechy i jak dramatycznie i impulsywnie podchodzą do wszystkiego.

W odróżnieniu do małych dzieci, dorastające są w stanie opracować plan działania, aby odebrać sobie życie i oczywiście mogą tego dokonać.
Dlatego tak ważna jest u nich obserwacja. Jeżeli rozmowy o myślach samobójczych pojawiają często, należy bezzwłocznie reagować, ponieważ może to oznaczać, że od dłuższego czasu cierpią na depresję. Statystyki potwierdzają, że około 22% dzieci cierpiących na depresję, będzie próbowało odebrać sobie życie.

Nie zapominajmy, że samobójstwa u osób pomiędzy 15 a 19 rokiem życia są trzecia najczęstszą przyczyną śmierci.

Dodaj komentarz

Your email address will not be published.