Depresja, rozumiana, jako choroba afektywna, jest ciężkim zaburzeniem psychiki. Podstawowymi jej objawami sa: przewlekły smutek i ciągle poczucie winy, anhedonia (niemożność odczuwania jakiegokolwiek przyjemności z czynności lub rzeczy, które wcześniej dawały nam uczucie szczęścia), znaczne spowolnienie psychoruchowe, brak lub nadmiar apetytu, rezygnacja z życia społecznego i relacji seksualnych oraz „kontrastowe myślenie” (białe/czarne, dobre/złe). Badania mówią, że najwięcej osób choruje na tą chorobę w wieku między 35 a 50 rokiem życia i że częściej są to kobiety. Niemniej jednak, w ostatnich latach, obserwujemy znaczny przyrost zaburzeń depresyjnych u dzieci i młodzieży. Należy sobie zdać sprawę z tego, że jest to choroba groźna, a nieleczona może zakończyć się nawet próbą samobójczą, albo doprowadzić do śmierci.
Jak w porę wykryć depresję?
Smutek to najbardziej rozpoznawalna emocja w zaburzeniach depresyjnych, ale nie jedyną. Czasami nawet, zwłaszcza u dzieci, depresja wcale nie musi objawiać się długotrwałym smutkiem. Agresja, nadpobudliwość, poirytowanie, ciągła frustracja jest obecna u najmłodszych i niestety dosyć późno rozpoznawalna, jako symptom depresji.
Na co będziemy zwracać uwagę, jeżeli podejrzewasz u siebie lub twoich bliskich depresje?
- Porozmawiamy o twoim ogólnym samopoczuciu. Przeanalizujemy twoja aktywność lub jej brak w rożnych dziedzinach twojego życia. Z pewnością zapytam cie, o jakość i czas wykonywania podstawowych zadań i o możliwe napotkane trudnościach, z jakimi się borykasz.
- Opracujemy listę rzeczy, które porzuciłeś. Wcześniej miałeś więcej energii, pasji i dbałeś o swoje hobby? Teraz to się zmieniło? Nie masz ochoty na nic. Nic cie nie cieszy? Wyjaśnię ci, dlaczego.
- Będę cie prosić abyś opowiedział mi o swoich problemach ze snem. Wiem ile czasu potrafi zając podjecie próby zasypiania i jak bardzo męczące jest wybudzanie się w środku nocy i niemożliwość zaśnięcia od nowa.
- Lęk i niepokój. Może zwróciłeś na nie już wcześniej uwagę. To taki irracjonalny stan, w którym masz ciągle poczucie, ze cos złego się wydarzy. Do tego wszystkiego dokuczają ci dziwne bole glowy i okolic klatki piersiowej.
- Czujesz się totalnie beznadziejny. Wszyscy sa lepsi od ciebie i we wszystkim. Na niczym nie możesz się skoncentrować. Najpierw się wpędzasz w poczucie winy, a potem nieustanie się karzesz.
- Nie jesz, albo popadasz w obsesje nadmiernego przejadania się. Ogólnie wszystko idzie nie tak.
Jeśli zauważyłeś, ze ten tekst jest o Tobie, napisz do mnie. Depresja wykryta w we wczesnym stadium, daje duże szanse na poprawę, jakości twojego życia i twoich najbliższych.